فواید گیاه اسطوقدوس

اسطوخدوس یا اسطوقدوس گیاهی است چندین ساله به ارتفاع حدود نیم متر با برگ های متقابل، باریک، دراز، سبز رنگ و پوشیده از کرکهای سفید پنبه ای. گلهای آن به رنگ بنفش و به صورت سنبله می باشد. قسمت مورد استفاده این گیاه، گلها و سرشاخه های گلدار آن است.

طرز تهیه:

یک قاشق غذاخوری سرشاخه گلدار و یا گل این گیاه را در یک قوری به همراه آب در دمای 80 به مدت 51 دقیقه دم کنید، برای این منظور می توانید از لیوان های مخصوص و ظرف های آماده کردن دمنوش استفاده کنید. ممکن است طعم اسطوقدوس را دوست نداشته باشید اما ابتدا در پایین همین مطلب به خواص دارویی و سنتی آن توجه کنید.

خواص:

یک داروی مناسب برای بی خوابی ناشی از خستگی جسمانی، تنش های فکری، اضطراب یا حتی بیش فعالی مغز به حساب می آید.

اثر مسکن، ضد عفونی کننده و آنتی بیوتیک اسطوقدوس آن را به عنوان دارویی  ارزشمند در درمان سرماخوردگی، سرفه و زکام، سینوزیت و آنفلانزا معرفی ساخته است.

برای رفع بیماری های مجاری و ادرار مفید است. تقویت کننده سلول های مغز و ضد میگرن است.

موارد منع مصرف:

اسطوقدوس گیاهی است بی ضرر که همه می توانند از آن استفاده کنند. فقط برای اشخاص صفراوی مزاج خوب نیست و باعث آشفتگی می شود. اینگونه اشخاص باید آن را با سکنجبین بخورند.

اگر از طعم اسطوقدوس خوشتان نمی آید می توانید آن را همراه با چای سیاه دم کرده و بنوشید.

 

هرگونه کپی برداری از این متن بدون ذکر منبع( مجله اینترنتی خورشید زندگی -بنیامین یوسفیkhorshidlife.blog.ir) از نظر مالکیت معنوی و قانونی مجاز نیست.